Qëllimi i kësaj fushate është që të vendosim këtë shenjë në çdo prodhim të vendit, në mënyrë që ato të identifikohen më lehtë nëpër dyqane dhe pika tjera të shitjes.

 

 

Fillimisht, ato do të vendosen nëpër prodhime si letra të vogla ngjitëse, deri të inkorporohen nëpër dizajnet përkatëse nga vetë prodhuesit e vendit.

 

"Duaje tėnden" ėshtė nismė e Lėvizjes VETËVENDOSJE!, qė ka pėr qėllim promovimin e prodhimeve tė vendit, pėr ta nxitur zhvillimin ekonomik.

 

Sot, nė kohėn e njė krize tė madhe globale, vendit tonė i duhet mė shumė se kurrė ta zhvillojė ekonominė, t'u sigurojė qytetarėve vende pune dhe mirėqenie sociale, duke i pėrkrahur prodhuesit e vendit.


Edhepse jemi treg i lirė me konkurrencė tė hapur, secili prej nesh duhet ta ketė parasysh se prodhimi i vendit duhet tė ketė pėrparėsi jo vetėm se ėshtė i yni, por se tė gjithė pėrfitojmė nga kjo.

 

Pėr mė tepėr, nėse blejmė prodhime tė huaja, posaēėrisht ato nga Serbia, ne jo vetėm qė u ndihmojmė ta zhvillojnė vendin e tyre, por u ndihmojmė tė kenė mė shumė para pėr ta dėmtuar vendin tonė.

 

Prandaj, duaje tėnden, se ėshtė mė e mira. Ndoshta jo gjithmonė, por nėse e pėrkrah, i ndihmon qė tė pėrmirėsohet.

 

Duaje tėnden, blej prodhime tė vendit.

 

Sė shpejti, ky website do ti paraqesė tė gjitha prodhimet dhe prodhuesit e vendit, bashkė me shumė informata tjera tė rėndėsishme qė kanė tė bėjnė me zhvillimin ekonomik.

 

 

... shteti i Serbisë po ua mbulon prodhuesve të vetë shpenzimet e doganës, në mënyrë që kur të vazhdojnë me eksportin e mallërave në Kosovë më 16 shtator 2011, të futen me çmime sa më të ulëta, për ta dëmtuar prodhuesin e Kosovës sa më shumë?

 

... këto 40 ditët e fundit, sa zgjatën masat e reciprocitetit me Serbinë, ishin ditët më të mira për ekonominë dhe prodhuesin e vendit prej pasluftës?

 

... nė Kosovė janė mė shumė se 20 prodhues tė ujit?

 

... vetėm nė 6 muajt e parė tė vitit 2011, Kosova ka importuar nga Serbia mė shumė se 160 milionė euro?

 

... afro 15% e konsumit tėnd mujor shpenzohet nė produkte me origjinė nga Serbia?

 

... A e ke ditur se nė vitin 2010 kemi blerė mė shumė mallra nga Serbia se sa nga cdo shtet tjetėr?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nëse je prodhues i vendit apo dizajner që ka për klient një prodhues të vendit, këtu mund ta shkarkosh shenjën "Duaje tënden", për ta futur në dizajnin e paqetimit, etiketës apo webfaqes.


Kliko këtu për ta shkarkuar shenjën në format PDF. Madhësia e rekomanduar për ambalazhe të mëdha është 3cm, ndërsa për të voglat 2cm.

Kliko këtu për ta shkarkuar shenjën në format PNG për website. Madhësia e rekomanduar është 80 x 80 px.


Kliko këtu për të parë disa shembuj se si mund të aplikohet shenja në prodhime të ndryshme të vendit.


 


 VV porosit: Duaje tėnden - via Indeksonline - 14.09.2011

 

Duaje tėnden - via Telegrafi.com - 14.09.2011

 

Sot, më 14 shtator, Lëvizja VETËVENDOSJE! fillon fushatën për promovimin e prodhimeve të vendit, me moton “Duaje tënden”... - via Facebook - 14.09.2011

 

Publikohet website i fushatës "Duaje tënden" - 14.09.2011

 

 

Na ndihmo ta shpërndajmë këtë shenjë në sa më shumë prodhime të vendit, nëpër të gjitha dyqanet dhe lokalet ku shiten ato.

 

Fushat me * janë të doemosdoshme.